Internetové voskování

Získávání a využití včelího vosku je určitě nedílnou součástí včelaření. Plánky a fotografie slunečních tavidel vosku najdeme například na www.vcely.or.cz/files/tavidlo.jpg, mujweb.cz/www/vcelar/tavidlo/index.htm, www.vcelar.com/download.php, hometown.aol.com/beetools/solar.htm a www.beesource.com/plans/melter.htm. Zvláště jednoduchá kontrukce je uvedena na www2.gsu.edu/~biojdsx/solmltr.htm nebo www.actbeekeepers.asn.au/Hints/solar_wax_melter.htm. Inspiraci pro sluneční tavidlo můžeme čerpat i mezi solárními vařiči na solarcooking.org/plans.htm.

Pokud nesvítí dostatečně slunce, pomůžeme si elektřinou www.volny.cz/zlepsovaky/elektricke_tavidlo.htm nebo parou podle www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=4115 případně website.lineone.net/~dave.cushman/systonsteam.html.

Pokud už vosk máme, můžeme z něj dělat mezistěny dle postupu zs.dubenec.indos.cz/vcelari/mezisten.htm. Jednoduchý lis na mezistěny můžeme vyrobit dle website.lineone.net/~dave.cushman/fondpresses.html.

Zbylý vosk nebo mezistěny můžeme použít na výrobu svíček. Návody najdeme na svicky.gar.cz/show.php?idk=1, prace.nazory.cz/svice.php nebo diy.freetekno.cz/svicky.htm. Formy na lité svíčky můžeme vyrobit podle www.bobrik.cz/art.php/art/133.

Vosk lze použít i jako nátěr dřeva, viz www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=3802. Návody na voskové pasty a politury najdeme také na www.domacidilna.cz/dilna/dilna.nsf/0/8AA96F874833B37CC1256BA6003E5704, www.honeyshop.co.uk/Polish1.htm nebo www.agric.nsw.gov.au/reader/526.

Klikatelné odkazy z tohoto článku najdete na stránce vcely.borik.cz.

Jiří Bořík, vcelar@borik.cz.


Článek byl napsán pro časopis Moderní včelař.