Včelařské časopisy

Na internetu najdeme mnoho časopisů z různých tématických oblastí. Někdy se jedná pouze o informativní stránky jindy přímo o elektronické verze papírových časopisů. Dále existují čistě elektronické časopisy, které nemají papírovou podobu vůbec. Včelařské časopisy v tomto nejsou žádnou výjimkou.

Domácí včelařské časopisy

Jistě všichni znáte časopis Moderní včelař www.modernivcelar.cz, elektronický archiv starších čísel je k dispozici na www.n-vcelari.cz/test/uvod.php?page=2. Tradiční časopis Včelařství má své stránky na www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=casopis2, starší čísla v elektronické podobě bohužel nejsou k dispozici. Jako soukromá iniciativa se před časem objevilo prohledávání obsahu Včelařství na vcelar.ais.cz/vcelar/. Stránky slovenského časopisu Včelár jsou k vidění na web.stonline.sk/szv-vcelari/casopis_vcelar.htm, včetně elektronické podoby.

Čistě elektronické časopisy máme také, například Včelařské noviny vcelarskenoviny.cz/ nebo E-zin Včelař langstroth.wz.cz/.

Zahraniční včelařské časopisy

Zahraniční nabídka včelařských časopisů je pochopitelně bohatší. V anglickém jazyce vychází Bee World www.ibra.org.uk/beeworld.html, Beekeepers Quarterly beedata.com/bbq.htm, American Bee Journal dadant.com/journal/ nebo Bee Culture www.beeculture.com/.

Časopisy ve francouzštině najdeme například zde: La Santé de l'Abeille www.beekeeping.com/sante-de-labeille/, l'Abeille de France www.beekeeping.com/abeille-de-france/index.htm nebo Actu-Api, Abeilles & Cie, Autres Revues a Revue belge d'Apiculture www.cari.be/information/revues/revue.html.

Kdo preferuje němčinu, může navštívit stránky ADIZ, Imkerfreund a die Biene www.imkerfreund.de/, Schweizerische Bienen-Zeitung www.swissbee.ch/inhalt/bienenzeitung.html, Bienenwelt www.bienenwelt.com/, Deutsche Bienen Journal www.bienenjournal.de/bienen/, Die Bienenpflege www.imker-landesverband-wuerttemberg.de/pflege/pflege.html nebo čistě elektronický zpravodaj www.imkereizentrum.at/.

Z východoevropských časopisů můžeme uvést polské Pszczelarstwo www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/, ruský časopis Pčelovodstvo www.beekeeping.orc.ru/ nebo bulharský Pčelar www.pchelar.hit.bg/.

Komu to ještě nestačí, může pokračovat v seznamu včelařských časopisů na www.beehoo.com/f_the.php?theme=Magazines.

Tento článek s klikatelnými odkazy je uložen na stránce vcely.borik.cz.

Jiří Bořík, vcelar@borik.cz.


Článek byl napsán pro časopis Moderní včelař.