Není úl jako úl

Tento článek zahajuje pravidelnou rubriku zajímavých internetových odkazů. Informačních zdrojů (nejen včelařských) je na internetu veliké množství, ale jak už tak bývá, jsou různé kvality. Hledání a procházení odkazů zabere dost času a byla by škoda ty hodnotnější nepředložit ostatním.

V tomto dílu včelařských odkazů se podíváme na zajímavé konstrukce úlů. Protentokrát nebudeme řešit, která rámková míra je ta správná nebo zda jsou lepší úly uteplené či neuteplené. Místo toho se podíváme na méně obvyklé konstrukce, které však mohou doplnit běžné produkční vybavení včelaře.

Loučkový úl (Top Bar Hive)

je ideální pro toho, komu se nechce sbíjet a drátkovat rámky. Konstrukcí je velice jednoduchý a tedy i levný. Stačí bedna přiměřených rozměrů a horní loučky plástů, které jsou zároveň strůpkem úlu: www.gsu.edu/~biojdsx/comphive.htm. Tímto způsobem lze využít třeba i starou ledničku: www.sweb.cz/vitavydra/lednice.html.

Získávání medu nebude úplně jednoduché - na plásty bez rámků lze jen těžko použít medomet. Buď tedy získáme plástečkový med: www.sweb.cz/vitavydra/lednice.html#Med, nebo med z plástů lisujeme: www.gsu.edu/~biojdsx/press.htm.

Loučkový úl lze ale použít i v profesionální praxi, například pro chov matek: www.warnholz.de/English/Nicht_benannt/new_products_2003/S_B_K/s_b_k.html.

Ze zahraničních odkazů lze uvést ještě outdoorplace.org/beekeeping/kenya.htm, www.ccdemo.info/GardenBees/KTBH.html, www.geocities.com/usbwrangler/lasth.htm nebo www.xs4all.nl/~jtemp/my_tbh.html.

A na závěr elektronická konference na toto téma groups.yahoo.com/group/TopHive/ a jeden rozcestník na další stránky loučkových úlů: www.beesource.com/eob/althive/. .

Pozorovací úl (Observation Hive)

slouží k bezpečnému sledování včelího života. Pro začátek lze takto použít okénko v zadem přístupných úlech. www.langstroth.wz.cz/images/others/10.jpg. O něco lepší řešení je prosklená stěna nástavkového úlu, ale pro skutečně kvalitní pozorování života uvnitř úlu to chce speciální konstrukci.

Většinou se jedná o vyšší ploché úly s několika plásty nad sebou. Obě strany všech plástů jsou viditelné skrz boční průhledné stěny. Příklady takových úlů jsou zde: www.n-vcelari.cz/images/galerie/Slovinsko/P8290107.jpg nebo www.n-vcelari.cz/images/galerie/Slovinsko/P8280076.jpg. Při tomto uspořádání plástů můžeme snadno pozorovat veškeré dění v úlu, včetně včelích tanečků nebo kladoucí matky. Pokud včelstvo nepozorujeme, zakrývají se průhledné stěny tepelnou izolací.

Podíváme-li se na zahraniční odkazy, máme podstatně větší výběr. Jedno provedení pozorovacího úlu je zde: members.aol.com/beetools/obhive.htm, výkres podobného řešení je na www.beesource.com/plans/obsrhive.htm. Popis je většinou v angličtině, ale přiložené nákresy a fotografie jsou dobře srozumitelné. Rozměry pozorovacího úlu snadno přizpůsobíme pro svoji rámkovou míru. Komu nevyhovuje angličtina, může zkusit třeba www.xs4all.nl/~jtemp/ob_kast2bk.html.

Přehled dalších konstrukcí najdeme na outdoorplace.org/beekeeping/obs1.htm nebo www.gsu.edu/~biojdsx/obshiv.htm. Tento úl postavili na univerzitě v Montaně beekeeper.dbs.umt.edu/bees/online.html, včely můžete mít i místo televize v obývacím pokoji: www.draperbee.com/catalog/customers_observation_hives.htm nebo na stole v kuchyni: pages.ivillage.com/moonietoons/Nancy/id3.html. Osazení a ošetřování pozorovacího úlu je popsáno včetně fotografií na photo.bees.net/gallery/obs. A do tohoto úlu www.draperbee.com/webcam/beecam.htm můžete dokonce nahlížet kamerou přímo z internetu.

Další řešení jsou bez rámků, jen s horní loučkou nebo s divokou stavbou. Včelstvo může být v průhledné bublině: www.badassbees.com/roundobs/roundobs.html, tento úl má česno spojené s úlem dlouhou hadicí: homepages.ihug.co.nz/~fbates/beepics.html, podobné řešení: website.lineone.net/~dave.cushman/catenary.html, a opět další úl bez rámečků: www.outdoorplace.org/beekeeping/natural.htm

Jak ukazuje www.outdoorplace.org/beekeeping/history5.htm, snaha o nahlédnutí do včelího života trvá zřejmě od začátku včelaření.

Kdo se nechce zdržovat stavbou podle plánků, uspěje třeba zde: www.draperbee.com/catalog/page7.htm#OBSERVATION%20HIVES, k dispozici je i luxusní provedení z mahagonového dřeva. A kdo si dobře rozumí se včelami, nemusí pozorovací úl kupovat ani stavět, včelky to zařídí samy: www.honeybeeworld.com/diary/images/volobs.jpg.

Komu to ještě nestačí, může navštívit specializované stránky s odkazy na pozorovací úly www.honeybeeworld.com/misc/observation.htm nebo www.badassbees.com/observe/observe.html.

Zkuste si postavit vlastní pozorovací úl, určitě na takovou atrakci přilákáte spoustu zájemců ze svého okolí: www.foto-album.cz/photo.asp?Id=12497. A téměř každý z nich může být odběratelem Vašeho medu.

Celý článek včetně klikatelných odkazů je k dispozici také na vcely.borik.cz.

Jiří Bořík, vcelar@borik.cz.


Článek byl napsán pro časopis Moderní včelař.